Figura Wielkiej Bogini - cykl wykładów
Wykłady autorskie, które składają się na cykl poświęcony figurze Wielkiej Bogini. Postać Wielkiej Potrójnej Matki istnieje w kulturze od zarania dziejów, stając się inspiracją dla dzieł literackich, muzycznych, filmowych, malarskich czy rzeźbiarskich.
Z tego właśnie względu pierwszy wykład (który odbył się w Urzędzie Gminy Michałowice) poświęcony był postaci Białej Bogini. Podczas spotkania zaprezentuję atrybuty (kwiaty, zwierzęta, przedmioty), przejawy (pozytywny i negatywny), symbole (mandorla, puchar, koło Fortuny, świeca), żywioły (ogień i woda), a także obrzędy i rytuały związane z tą postacią królowej (misteria Attisa, misteria eleuzyńskie). Wskażę też, w jaki sposób postać Białej Bogini istnieje do dzisiaj w baśni (Dzikie łabędzie braci Grimm, Siostra siedmiu kruków, Janina Porazińska) i kulturze masowej (film Czarownica z Angeliną Jolie).
Drugi wykład poświęcony będzie figurze Czerwonej Bogini i przypisanym jej właściwościom oraz przejawom (nimfa, pszczoła, kochanka, femme fatale, modliszka, Sfinga). Omówię też postać towarzysza Bogini, Dębowego Króla oraz rytuały z nim związane, które stoją u podstawy znanych w kulturze i literaturze zwyczajów weselnych. Z tymi ostatnimi związane są mity, legendy oraz baśnie (Kopciuszek, Śpiąca królewna, Śnieżka), które w różnych wariantach funkcjonują współcześnie w filmie, operze, teatrze czy malarstwie.
Trzeci wykład odsłoni postać Czarnej Bogini, której przejawy, niszczący i twórczy, funkcjonują powszechnie pod postacią dobrej wróżki i złej wiedźmy. W trakcie spotkania omówię przypisane bogini znaki i symbole, a także kolory, żywioły, strony świata, metale, zwierzęta i rośliny. Posiłkując się licznymi ilustracjami, pokaże, w jaki sposób obie emanacje bóstwa funkcjonują we współczesnej popkulturze (filmy, komiksy, teledyski) oraz w tradycyjnych tekstach kultury.
Iwona E. Rusek
doktor nauk humanistycznych (UW); konsultantka wydawnicza publikacji Grotowski. Teksty zebrane (Warszawa 2012);współpracowniczka Katedry Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku oraz Pracowni Modernizmu Europy Środkowej i Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania badawcze obejmują literaturę polską od romantyzmu po modernizm, filozofię Artura Schopenhauera, twórczość Juliusza Słowackiego, Wacława Berenta, Stanisława Wyspiańskiego oraz Jerzego Grotowskiego. Autorka książek: Pragnienie – Symbol – Mit. Studium o „Próchnie” Wacława Berenta (Warszawa 2013); Poznaj samego siebie. O „Fachowcu” Wacława Berenta (Warszawa 2014). Redaguje Naukową Serię „Czarny Romantyzm”.
ŻYCIE NIE TYLKO SNEM - BARBARA MŁYNARSKA-AHRENS I JERZY SOSNOWSKI W KOMOROWIE
Powodem spotkania była książka „Życie nie tylko snem”, której autorami są: Barbara Młynarska-Ahrens i Jerzy Sosnowski. Spotkanie odbyło się w komorowskiej bibliotece i zgromadziło wielu mieszkańców Komorowa oraz okolic, a zaprosiła na nie Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.
Spotkanie odbyło się 1 czerwca, wieczorem. Rozmowę rozpoczął Jerzy Sosnowski, który opowiedział o pierwszym spotkaniu z Barbarą Młynarską-Ahrens i o tym, jak bardzo „wciągnęła” go historia rodziny Młynarskich i Zdziechowskich. Rozmowa była bardzo przyjemna, Barbara Młynarska-Ahrens opowiadała wiele anegdot ze swojego życia i życia brata Wojciecha Młynarskiego.
KONCERT ALLANA GUZMANA W KOMOROWIE
W ogrodach Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie zagościły gorące rytmy latynoamerykańskie.
Allan Guzman – kostarykański wokalista, gitarzysta i kompozytor, Luis Nubiola – wybitny kubański saksofonista i Michał Stawarski – polski pianista. Wyjątkowe trio, które w ramach trasy „Nostalgia Bohemia Tour 2019” odwiedzili Komorów i w minioną niedzielę, 19 maja, dali niezwykły koncert. Koncert, który rozgrzał publiczność, jak klimat podrównikowy.
Dziś kontynuujemy swego rodzaju maraton kulturalny w Komorowie, w którym w tym tygodniu uczestniczymy i w którym jesteśmy razem – mówiła witając publiczność i prezentując artystów niedzielnego koncertu wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka.
Mój ulubiony Młynarski - recital Piotra Machalicy
Na to szczególne wydarzenie zapraszają: wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka i prezes Towarzystwa Komorowanie, Hanna Barlak – organizatorki recitalu Piotra Machalicy.
Komorów. To tu, w rodzinnym domu matki, Wojciech Młynarski stawiał swoje pierwsze artystyczne kroki. Więc gdzie indziej, jak nie w Komorowie mógłby się odbyć koncert jego piosenek w wykonaniu aktora, Piotra Machalicy?
Aktywne kobiety naszego regionu
Kobiety obecne są współcześnie we wszystkich dziedzinach życia: piastują ważne stanowiska państwowe i samorządowe, są liderkami biznesu, prowadzą z sukcesami wszechstronną działalność naukową, edukacyjną, społeczną, polityczną, artystyczną czy kulturalną. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś kobiety nie miały takich samych praw jak mężczyźni, a ich droga do równouprawnienia trwała przez długie stulecia.
W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze w roku 1918. W minionym roku obchodziliśmy 100-lecie tego wydarzenia wraz z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Setna rocznica stała się okazją do refleksji i dyskusji na temat roli kobiet i ich zaangażowania w odbudowę naszego kraju w okresie międzywojennym, a także na temat roli kobiet we współczesnej Polsce. Badania dotyczące tego tematu wykazały, że o ile większość społeczeństwa zna postacie Wybitnych Polek – pisarek, artystek, kobiet naukowców czy kobiet polityków, o tyle już tylko nieliczni znają kobiety zasłużone dla danego województwa, powiatu, gminy czy miejscowości.
Konkurs plastyczny AKTYWNE KOBIETY NASZEGO REGIONU to inicjatywa, której celem jest przypomnienie i zaprezentowanie sylwetek wyjątkowych kobiet, których działalność (w różnych dziedzinach) w sposób szczególny wpłynęła na nasze najbliższe otoczenie. W pracach plastycznych nadsyłanych na konkurs można opowiedzieć o postaciach współczesnych i tych z przeszłości – o kobietach Mazowsza, Ziemi Pruszkowskiej (powiatu) lub Gminy Michałowice. Uczestnicy konkursu mogą przedstawić temat kobiety także z bliższej perspektywy – życia rodzinnego, szkoły, pracy lub swojej lokalnej miejscowości. Ważne, aby każda praca plastyczna przekazana na konkurs opatrzona była krótką charakterystyką wybranej bohaterki wraz z uzasadnieniem odnoszącym się do znaczenia jej dokonań i działalności.
Nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe (w trzech kategoriach wiekowych) zostaną pokazane w czerwcu 2019 na wystawie pokonkursowej w Urzędzie Gminy Michałowice (gala finałowa wraz z rozdaniem nagród) oraz opublikowane w wersji elektronicznej na stronie Prawa kobiet wczoraj i dziś. Mamy nadzieję, że konkurs i wystawa zwiększą, a także rozbudzą zainteresowanie młodych oraz dorosłych mieszkańców naszej gminy rolą kobiet w historii i rozwoju naszego regionu.
Konkurs AKTYWNE KOBIETY NASZEGO REGIONU realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Michałowice pod patronatem honorowym Wójta Gminy – Pani Małgorzaty Pacheckiej, a także dzięki dofinansowaniu z konkursu grantowego Funduszu Obywatelskiego (środki norweskie Nagrody Rafto) pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Konkurs realizowany w ramach projektów: Prawa kobiet wczoraj i dziś oraz Art.Inspiracje 2019.
Organizator konkursu: Stowarzyszenie Przyjazne Jutro.
Partnerzy: Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice i filia w Nowej Wsi.
Patronat honorowy: Małgorzata Pachecka - wójt gminy Michałowice.
Regulamin konkursu:
- Tytuł konkursu plastycznego: „Aktywne kobiety naszego regionu”.
- Organizator konkursu: Stowarzyszenie Przyjazne Jutroutro”.
- Konkurs realizowany w ramach projektu Prawa kobiet wczoraj i dziś oraz jako część programu "Art.Inspiracje 2019”.
- W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy Gminy Michałowice oraz mieszkańcy pozostałych gmin Powiatu Pruszkowskiego.
- Nabór prac prowadzony będzie w trzech kategoriach wiekowych:
- I – dzieci (do 10 roku życia),
- II - młodzież (11-18 lat),
- III – dorośli (od 19 roku życia).
- Technika prac: malarstwo, rysunek, grafika, kolaż.
- Format prac konkursowych: A4-A3.
- Praca na odwrocie musi zawierać:
- Imię i nazwisko
- Wiek
- Miejscowość
- Numer telefonu kontaktowego do uczestnika konkursu/opiekuna
- Do pracy plastycznej należy dołączyć krótki opis - opowieść o wybranej bohaterce oraz uzasadnienie wyboru tematu w odniesieniu do celów konkursu.
- Termin zgłaszania prac: 29 kwietnia 2019 - 31 maja 2019.
- Prace konkursowe przyjmowane będą w gminnych bibliotekach w Nowej Wsi, Komorowie i Michałowicach w godzinach otwarcia bibliotek.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w pierwszej połowie czerwca 2019 r. na stronie Prawa kobiet wczoraj i dziś oraz na stronie „Artystyczne Inspiracje – Gmina Michałowice”.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem Stowarzyszeniu „Przyjazne Jutro” prawa do wykorzystania prac konkursowych i ich zdjęć dla potrzeb realizacji i promocji projektu: „Prawa kobiet wczoraj i dziś” oraz dla potrzeb programu „Art.Inspiracje 2019”.
- Wręczenie nagród oraz wystawa pokonkursowa odbędą się przed wakacjami.
- Administratorem danych osobowych uczestników konkursu jest Stowarzyszenie „Przyjazne Jutro”. Dane przetwarzane będą w celu organizacji konkursu i wystawy oraz promocji, jedynie przez czas niezbędny do realizacji przedsięwzięcia. Podanie danych jest dobrowolne, jednak bez ich przekazania nie jest możliwe uczestnictwo w konkursie. Udział w przedsięwzięciu jest równoznaczny ze zgodą uczestnika/opiekuna prawnego uczestnika/ na przetwarzanie jego wizerunku dla potrzeb związanych z organizacją i promocją przedsięwzięcia.
Więcej informacji:
tel. 607 255 888, 513 027 620
przyjaznejutro@gmail.com