Narodowe Czytanie Lalki

W piątek, 4 września, w komorowskiej bibliotece można było usłyszeć „Lalkę” Bolesława Prusa. Impreza wpisana w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, które odbywało się 5 września, pozwoliła przypomnieć ten piękny i lubiany utwór.
Akcja „Narodowe Czytanie” jest wydarzeniem kulturalnym, które zainicjował i któremu patronował poprzedni prezydent Bronisław Komorowski, a obecnie patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.
Akcja odbywała się już po raz czwarty. Jako pierwsza w 2012 r. czytana była epopeja „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Druga odsłona akcji to „Zemsta” Aleksandra Fredry, a w zeszłym roku również w naszej bibliotece czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.
W tym roku para prezydencka zachęcała do lektury „Lalki” Bolesława Prusa. W komorowskiej bibliotece Narodowe Czytanie odbyło się po już po raz drugi. Do głośnej lektury wybrana została adaptacja powieści „Lalka” Bolesława Prusa w odcinkach, opracowana na podstawie wydania „Książka i Wiedza”, Warszawa 1949 przez Bronisława Maja - literaturoznawcę, poetę, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W czasie wybierania książek i audobooków piątkowi goście biblioteki mogli usłyszeć fragmenty lektury. Do wspólnego czytania chętnie włączyło się kilka osób. Młodzież chętnie i z zaciekawieniem słuchała utworu, ale niestety nie decydowała się na wspólne czytanie. W czytaniu uczestniczyły również panie bibliotekarki: Jadwiga Janaszewska, Katarzyna Walichnowska i Justyna Zegiel.
Wspólne czytanie rozpoczęło odczytanie listu od byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W liście prezydent napisał, że „Lalka” Bolesława Prusa to „nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazująca polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności”.
Na zakończenie uczestnicy Narodowego Czytania w komorowskiej bibliotece mogli odbić we własnych egzemplarzach Lalki pamiątkową pieczątkę.
Podczas akcji można było również skorzystać z półki bookcrossingowej i wymienić się książkami.