Regulamin udostępniania gier planszowych

Regulamin udostępniania gier planszowych w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie
§ 1. ZASADY OGÓLNE
- Wypożyczane gry są własnością biblioteki.
- Zdekompletowane gry pozostają własnością biblioteki.
§ 2. ZASADY WYPOŻYCZANIA
- Gry mogą wypożyczać osoby z aktywną kartą użytkownika Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie
- Dzieci do 15 roku życia mogą wypożyczać gry w obecności rodzica lub opiekuna prawnego, który wypełnia stosowne oświadczenie osobiście w bibliotece.
- Przy wypożyczaniu gier wystawiane jest oświadczenie na, którym osoba wypożyczająca poświadcza własnoręcznym podpisem wypożyczenie wybranej gry, oraz że otrzymał ją bez wad.
- Gry można wypożyczać na okres maksymalnie 2 tygodni. Po tym czasie należy je bezzwłocznie zwrócić.
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo dwie wybrane gry.
- Oferta gier planszowych znajduje się w sali komputerowej i tam należy je wypożyczać oraz zwracać.
- Czytelnik zobowiązany jest do terminowego zwrotu wypożyczonych gier.
- Pracownik biblioteki odbierający od czytelnika wypożyczoną grę jest zobowiązany sprawdzić stan techniczny i kompletność gry.
- W przypadku uszkodzenia / zdekompletowania gry czytelnik zobowiązany jest:
- odkupić tę samą grę lub inną wskazaną przez bibliotekarza
- wpłacenia kwoty na konto bankowe Biblioteki. Kwota jest równowartością uszkodzonej lub zdekompletowanej gry
§ 3. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy obowiązujące w bibliotece.
- Niniejszy Regulamin obowiązuje z dniem publikacji.
- Zmiany regulaminu oraz bieżące komunikaty adresowane do czytelników umieszczane są na stronie www.biblioteka-komorow.pl
Sala komputerowa
Sala komputerowa została udostępniona dla czytelników biblioteki po zakończeniu remont budynku w 2006 roku.
Do dyspozycji użytkowników zostało oddanych 5 komputerów z dostępem do internetu. Po konsultacjach zostały ustalone godziny otwarcia sali.
Regulamin sali został dostosowany do potrzeb miejsca (czytelnia biblioteki) oraz do użytkowników odwiedzających naszą "Kafejkę". Większość reguł i zasad zostało ustalonych głównie ze względu na bezpieczeństwo naszych najmłodszych czytelników i internautów. Rodzicom oraz opiekunom możemy udzielić porad jak dostosować komputer domowy, tak aby był bezpieczny w użytkowaniu dla dziecka. Polecamy również książki z dziedziny bezpieczeństwa dziecka w sieci.
Do dyspozycji internautów w 2015 roku dostępnych było 7 stanowisk komputerowych uzyskanych w ramach projektu pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Michałowice” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna gospodarka 2007 – 2013, Priorytet VIII „Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”".
Dzięki możliwości rozszerzenia programu od stycznia 2016 roku mogą Państwo korzystać z 9 stanowisk komputerowych (dodatkowo w komputer zostało wyposażone stanowisko obsługi użytkowników). Dostępne jest również urządzenie wielofunkcyjne.
W związku ze znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniem na stanowiska komputerowe od 2022 roku dostępne są 4 stanowiska komputerowe (w tym jedno dedykowane do wypożyczeń ze zbiorów Biblioteki Narodowej - terminal ACADEMICA)
Na terenie biblioteki jest również bezpłatny dostęp do sieci WiFi (bezprzewodowy dostęp do internetu).
Komputery udostępnione dla czytelników posiadają:
- dostęp do internetu
- system operacyjny Windows 10 PL
- pakiet biurowy
- programy do obróbki grafiki GIMP oraz Picassa
- program antywirusowy
- CD/DVD
- słuchawki
Regulamin sali komputerowej
§1
- Sala komputerowa czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki, czasowe zamknięcie sali komputerowej jest ogłaszane poprzez stronę internetową biblioteki znajdującą się pod adresem: www.biblioteka-komorow.pl oraz na tablicach informacyjnych biblioteki.
- Komputery znajdujące się w Sali komputerowej udostępniane są bezpłatnie.
- Pierwszeństwo w korzystaniu ze stanowisk komputerowych mają czytelnicy Biblioteki i mieszkańcy Gminy Michałowice.
- Limit czasu pracy dla pojedynczej sesji internetowej wynosi 1 (słownie: jedną) godzinę. Każda sesja jest rejestrowana oddzielnie.
§2
- Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku komputerowym Użytkownik powinien:
- zapoznać się z Regulaminem – przystąpienie do pracy oznacza jego akceptację
- zgłosić się z dokumentem tożsamości do obsługi w celu zapisania sesji komputerowej w bazie sali komputerowej
- Niepełnoletni użytkownicy mogą korzystać z komputerów po uprzednim dostarczeniu karty zapisu do sali komputerowej wypełnionej przez rodziców lub opiekunów prawnych.
§3
Komputery przeznaczone są do korzystania:
- z programów zainstalowanych na stanowiskach
- z zasobów Internetu (z zastrzeżeniem §9)
§4
Korzystający z usług mają obowiązek szanowania udostępnionego im sprzętu wraz z oprogramowaniem i są odpowiedzialni materialnie za straty powstałe z ich winy. Za szkody wyrządzone przez osoby niepełnoletnie odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie.
§5
Użytkownik przyjmuje do wiadomości i akceptuje monitorowanie jego pracy w dowolnym czasie.
§6
Przy komputerze może pracować tylko jedna osoba. W wyjątkowych przypadkach za zgodą pracownika biblioteki - 2 osoby.
§7
- Użytkownik czytelni ma prawo korzystania z internetu w celach informacyjnych i edukacyjnych, niezbędnych do zdobywania wiedzy i samokształcenia. Wyniki pracy i poszukiwań może zapisywać na własnym nośniku zewnętrznym po uzyskaniu zgody pracownika biblioteki.
- Pracownik biblioteki ma prawo do kontroli pracy użytkownika i w razie konieczności do przerwania sesji, gdy użytkownik wykonuje czynności niepożądane, nawet jeśli nie są one uwzględnione w niniejszym regulaminie.
§8
Biblioteka w miarę możliwości zapewnia:
- poprawnie funkcjonujące stacje robocze i zainstalowane oprogramowanie
- fachową wiedzę i pomoc obsługi
§9
- Użytkownik powinien:
- pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa przy pracy przy komputerze w miejscu publicznym oraz w Internecie
- pamiętać aby nie wykorzystywać sprzętu lub oprogramowania w do celów komercyjnych, rozrywkowych lub innych nie związanych z edukacją,
- informować obsługę o wszystkich zauważonych uszkodzeniach sprzętu lub oprogramowania zarówno przed rozpoczęciem pracy jak i po jej zakończeniu
- Użytkownikowi nie wolno:
- samowolnie włączać i wyłączać zestawu komputerowego (stacji roboczej);
- wyświetlać, pobierać, rozpowszechniać plików o treści sprzecznej z ogólnie przyjętymi normami moralnymi i prawnymi w szczególności o tematyce: pornograficznej, nazistowskiej, satanistycznej, sekciarskiej, promujące przemoc, okrucieństwo, nietolerancję itp.,
- korzystać z programów oraz stron internetowej wymiany plików (p2p), a przede wszystkim pobierać lub rozpowszechniać treści objętych prawami autorskimi bez zgody autora (programy, filmy, zdjęcia, muzyka itp.)
- instalować na komputerach znajdujących się w Sali komputerowej oprogramowania przyniesionego z zewnątrz lub ściągniętego przez Internet;
§10
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno:
- wnosić do pracowni:
- jedzenia, napojów (jeść/pić przy komputerze),
- odzieży wierzchniej, mokrych parasoli itp.
- dokonywać jakichkolwiek napraw, zmieniać konfiguracji sprzętu, przełączać lub odłączać klawiatur, monitorów, myszy, rozkręcać jednostek centralnych, zrywać plomb itp.
- zmieniać ustawień Panelu sterowania, Drukarek, Plików i folderów przenosić i/lub usuwać plików i/lub folderów systemowych;
§11
- Osoby korzystające powinny stosować się do postanowień przyjętego Regulaminu Sali Komputerowej oraz swoim zachowaniem nie zakłócać pracy innych Użytkowników komputerów lub osób korzystających z Czytelni.
- Osoby nie przestrzegające Regulaminu lub zachowujące się w nieodpowiedni sposób mogą zostać wyproszone.
- W przypadku nagminnego łamania Regulaminu Użytkownik może otrzymać okresowy lub bezterminowy zakaz korzystania z komputera.
§12
- Po zakończeniu pracy użytkownik powinien usunąć wygenerowane podczas pracy pliki, aby pozostawić sprzęt komputerowy w zastanej konfiguracji.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną utratę danych użytkownika powstały na skutek wadliwie funkcjonujących usług komputerowych.