Zobaczcie jak to na tym pikniku było...

W sobotę, 9 lipca, jako podsumowanie połowy projektu Literacki Jedwabny Szlak odbył się u nas „Piknik na Jedwabnym Szlaku”.
Wraz z Fundacją Edukacji Międzykulturowej przygotowaliśmy wspaniałe atrakcje, które przyciągnęły wielu mieszkańców Komorowa i okolic.
Zebranych gości przywitały Katarzyna Walichnowska, dyrektor biblioteki oraz przedstawicielka Fundacji Edukacji Międzykulturowej – Agnieszka Dziarmaga - Czajkowska - przypomniały, że od kilku miesięcy prowadzony jest bibliotece projekt „Literacki Jedwabny Szlak”, który w każdym miesiącu zabiera nas do innego kraju oraz opowiedziały jakie atrakcje podczas trwania projektu i samego pikniku czekają na dorosłych, dzieci i młodzież.
Literacki Jedwabny Szlak rozpoczął się w kwietniu i obejmował szereg spotkań
- dla przedszkolaków oraz dla młodzieży i dorosłych
Dotychczas w bibliotece odbyły się zajęcia i warsztaty plastyczne dla dzieci na temat historii Jedwabnego Szlaku i krajów na nim leżących. W każdym miesiącu pracownicy biblioteki na specjalnym regale prezentowali publikacje związane z poszczególnymi krajami. Dorośli i młodzież mogli uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi osobami. Spotkania były prowadzone m.in. przez wykładowców, podróżników, pasjonatów kultur poszczególnych państw – i tak w kwietniu odwiedziła nas Polka tureckiego pochodzenia, turkolożka, opowiadaczka współpracująca z grupą Studnia O, autorka książki Bahar znaczy wiosna – Agnieszka Aisen Kaim. Spotkanie w maju na temat Gruzji poprowadziła Patrycja Prześlakiewicz-Rohozińska – etnolog specjalizujący się w tematyce kaukaskiej i uchodźczej (podczas spotkania można było również spróbować gruzińskich specjałów). Piękno Iranu w czerwcu prezentował nam podróżnik, fotograf i bloger – Adam Zegiel. Każdorazowo spotkania cieszyły się dużą popularnością i frekwencją na poziomie 40 osób – nasza sala była wypełniona prawie po brzegi.
Piknikowa pogoda zrobiła nam kilka psikusów,
ale to nie zniechęciło naszych podróżników
9 lipca zaklinając pogodę na wszystkie możliwe sposoby nasz zespół o 11:00 był w pełnej gotowości na przyjęcie gości. Lokalna społeczność okazała się równie nieustraszona i licznie przybyła do ogrodu biblioteki.
W czasie pikniku odbyły się różnorodne zajęcia i warsztaty. Młodzi czytelnicy mogli wziąć udział w warsztatach inspirowanych opowieściami z krajów położonych na Jedwabnym Szlaku - mogli wykonać gruzińskie rogi, tureckie talerze i czarki do parzenia herbaty.
Niesamowitą atrakcją był pokaz na temat historii i powstawania jedwabiu. Odwiedzając stoisko „jedwabne” można było posłuchać jak z małego niepozornego robaczka zwanego jedwabnikiem dochodzi do powstania perskiego dywanu, zobaczyć oryginalne kokony jedwabników i przekonać się co tak naprawdę jeszcze trzeba z nim zrobić zanim powstanie delikatna tkanina. Wielkim powodzeniem cieszyły się też piękne tkaniny i chusty – chętnie dotykane i przymierzane przez naszych gości.
Alibaba i rozbójnicy w bibliotece
O godzinie 12:00 dzieci tłumnie zgromadziły się w Pokoju Pani Marii na przedstawieniu "Alibaba i czterech rozbójników", które przygotowali aktorzy Wędrownego Teatru Lalek - Małe Mi. Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen, ich Pokój Pani Marii przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników i Czarodziejski Sezam. Ciekawa scenografia, piękne lalki i duża dawka humoru, pieśni i muzyki. Po spektaklu na dzieci czekała kolejna niespodzianka przygotowana przez aktorów: warsztaty teatralne.
Plebiscyt czytelniczy
Podczas spektaklu i warsztatów dorośli również nie nudzili się - każdy mógł wziąć udział w plebiscycie czytelniczym. Spośród książek dostępnych w komorowskiej bibliotece na temat "Literackiego Jedwabnego Szlaku" można było wytypować po jednej książce związanej z Turcją, Gruzją czy Iranem. Wszystkie osoby uczestniczące w ankiecie wzięły udział w losowaniu nagród. Nagrodami były oczywiście książki na temat Turcji, Gruzji i Iranu, a także gadżety biblioteczne i gminne. Z każdego kraju losowane były po trzy nagrody – książki dotyczyły różnorodnych tematów – od powieści przez reportaże, a na książkach podróżniczych kończąc.
Za najciekawsze książki nasi czytelnicy uznali:
Turcja: Sulejman II Wspaniały i jego czasy – Jerzy S. Łątka
Gruzja: Początki Państw. Gruzja – Jerzy Rohoziński
Iran: Irańska córka: sekretne życie mojej matki – Jasmin Darznik
Pokaz kulinarny oraz pyszny poczęstunek z Jedwabnego Szlaku
Wielką atrakcją pikniku była możliwość spróbowania specjałów kuchni wschodniej. Śniadanie na Jedwabnym Szlaku przygotował dla nas Mariusz Szwed - finalista MasterChef Polska - można było degustować niezwykle aromatyczną salsę pomidorową z kiełkami jarmużu – podawaną na orientalnym chlebie z czarnuszką. Nie zabrakło również chleba tureckiego – z niesamowitą ilością bakalii (śliwkami, morelami, daktylami...). Komentarze zebranych mieszkańców były jednakowe – pyszne!
To nie był koniec kulinarnych atrakcji podczas pikniku.Obiad na Jedwabnym Szlaku to specjały kuchni gruzińskiej, spróbować można było: chaczapuri (gruziński placek z serem), nadziewanych papryczek, kulek ze szpinaku,orzechów i kolendry oraz roladek z grillowanego bakłażana z nadzieniem.
Podczas degustacji Pani Patrycja Prześlakiewicz-Rohozińska opowiadała o tradycyjnej kuchni gruzińskiej i odpowiadała na liczne pytania dotyczące Gruzji. Wszystkie gruzińskie przysmaki znikały z talerzy jak świeże bułeczki - wszyscy goście zgodnie twierdzili, że były wyśmienite!
Atrakcje, atrakcje, atrakcje...
Piknikowych gości nie trzeba było specjalnie przekonywać, jak pięknie jest podróżować na Wschód. Organizatorzy wraz z grupa wolontariuszy na różne sposoby przypomnieli nam o tym. Zaproponowali między innymi wspólne czytanie baśni i legend z krajów leżących na "Literackim Jedwabnym Szlaku". Chętnych było wielu – można było usiąść na leżaku lub poduszkach na trawie i wsłuchać się w baśnie Wschodu. Szczególne zainteresowanie było ze strony dzieci, które z wielką przyjemnością wsłuchiwały się w opowieści „Tysiąca i jednej nocy” podczas wykonywania prac plastycznych. Atrakcji tego dnia było wiele, ciężko je wszystkie opisać. Na wszystkich od samego rana czekały: malowanie twarzy, skręcanie długich balonów na kształt zwierzaków, kwiatów, były też wielkie bańki mydlane. Żeby tego wszystkiego było mało, to tylko podczas pikniku można było wcielić się w gruzińskiego pierożka, irańskiego buta i filiżankę tureckiej kawy! Jak? Dzięki fotościance przygotowanej przez Panią Dominikę Radogowską, wolontariuszkę GOPS.
Jak biblioteka to bookcrossing
Jak zawsze wspaniałym pomysłem była akcja wymiany książek. W komorowskiej bibliotece nawet na co dzień jest półka, z której można wziąć książkę do domu, można też przynieść do biblioteki książkę i zostawić ją, aby ktoś inny mógł ją przeczytać. Akcja, która nazywa się bookcrossing to inaczej uwalnianie książek jest niezwykle popularna w Polsce oraz Europie. Podczas pikniku wiele książek znalazło nowego właściciela, wiele również ostało przyniesionych na półkę i „uwolnionych”.
Co dalej z podróżą...
Cieszymy się, że zmienna i niepewna pogoda nie wystraszyła mieszkańców Komorowa i okolic. Dziękujemy za niezwykle aktywny udział i masę pytań nie tylko do nas, ale również naszych gości specjalnych!!!
Zakończenie pikniku nie jest końcem naszej wspólnej podróży na Wschód. Już we wrześniu czekają kolejne spotkania z kulturą Wschodu. Następnymi przystankami na Literackim Jedwabnym Szlaku będą: we wrześniu Kirgistan/Tadżykistan, w październiku Chiny, a w listopadzie - Japonia.
Zespół GBP Komorów
Piknik na Jedwabnym szlaku
Podczas całego pikniku dodatkowo czekać będzie na Was wiele ciekawych atrakcji:
- kącik wolontariusza: malowanie twarzy, zwierzobalony - skręcane na zamówienie (pieski, kwiatki i nne...), wielkie bańki
- warsztaty plastyczne inspirowane Jedwabnym Szlakiem
- bookcrossing, inaczej uwalnianie książek - wymień książkę na inną, podaruj bibliotece lub zabierz ze sobą na wakacje i uwalniaj dalej
- warsztaty: od jedwabnika do perskiego dywanu
- fotościanka
12:00 "Alibaba i czterech rozbójników"

Zapraszamy na przedstawienie Teatru Małe Mi
oto jak wygląda zaproszenie na spektakl...
Jak dostać się do niezwykłej krainy Baśni Tysiąca i Jednej Nocy?
Tylko śniąc lub... oglądając nasz spektakl :)
Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen, ich sypialnia przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników, Czarodziejski Sezam.
Zaskakujące zmiany scenografii, piękne lalki, wartka, pełna humoru akcja okraszona piosenkami i muzyką Artura Dwulita.
Klasyczny spektakl aktorsko-lalkowy dla dzieci od lat 3 do 103.
Trwa około 45 minut.
ok. 13:15 Plebiscyt czytelniczy - wyniki
Po teatrzyku i mini warsztatach nawiązujących do bajki zapraszamy na rozstrzygnięcie plebiscytu czytelniczego.
Spośród książek "Literackiego Jedwabnego Szlaku" dostępnych w naszym księgozbiorze wybierają Państwo tą najlepszą. Dla każdego kraju osobno. Każdy ma szansę na nagrodę - można głosować trzy razy - po jednym głosie na każdy kraj.
Ankiety będą dostępne już od 1 lipca, ale żeby otrzymać nagrodę muszą Państwo przyjść na piknik z otrzymanym numerkiem.
Poniżej zdjęcia "naszej" literatury, listę książek do wyboru znajdą Państwo na ankietach.
ANKIETY DO POBRANIA:
Każdy czytelnik może wypełnić po jednej ankiecie dla jednego kraju.
Przy wrzucaniu ankiet do urny prosimy zgłosić się do bibliotekarza po numerek (i zachować go w bezpiecznym miejscu).
Na pikniku odbędzie się losowanie numerków - czekają na Państwa atrakcyjne nagrody (żeby odebrać nagrodę po wylosowaniu danego numeru - trzeba zgłosić się z nim na scenę podczas pikniku).
14:00 opowieści z Jedwabnego Szlaku
Zapraszamy do ponownego wsłuchania się w piękne opowieści z Turcji, Gruzji oraz Persji (Iranu).
Zarówno dzieci jak i dorośli przekonają się jak pięknie jest podróżować na Wschód. Zachęcamy do wspólnego czytania baśni i legend z krajów leżących na naszym Literackim Jedwabnym Szlaku.
15:00 karawana udaje się na spoczynek
Zakończenie pikniku nie jest końcem naszej wspólnej podróży na Wschód.
Już we wrześniu zapraszamy na kolejne spotkania z kulturą Wschodu. Następnymi przystankami na Literackim Jedwabnym Szlaku będą: we wrześniu Kirgistan/Tadżykistan, w październiku Chiny oraz w listopadzie - Japonia.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, profilu na portalu społecznościowym facebook, a także tablic ogłoszeniowych Komorowa i okolic.